Inwestowanie w zakup pod wynajem – praktyczne porady

administrator 29 czerwca 2021

Od lat jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie kapitału jest kupno nieruchomości. Nie tylko pozwala bezpiecznie ulokować wolne środki, ale też pomaga korzystnie pasywnie zarabiać. By jednak takie przedsięwzięcie rzeczywiście przyniosło wymierne zyski, trzeba rozsądnie wybrać lokal. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w mieszkanie pod wynajem.


Czy inwestowanie w zakup pod wynajem się opłaca?
Zanim podejmie się decyzję o zakupie nieruchomości na wynajem, przede wszystkim najpierw powinno się przeanalizować swoją sytuację finansową. Najrozsądniej jest inwestować z wykorzystaniem własnych, wolnych środków. Wydatek ten nie powinien zbytnio obciążyć budżetu, bo zamiast go zasilić, znacznie go osłabi.
Jeśli nie posiada się wystarczającego kapitału, można oczywiście wziąć kredyt hipoteczny. Wtedy jednak należy mieć idealną zdolność kredytową, tak by konieczność spłaty rat nie była zbyt dużym problemem. W przeciwnym razie cała inwestycja może przyczynić się nawet do powstawania długów.
Trzeba również mieć na względzie to, że wynajem jest dość czasochłonnym zajęciem. Samo przygotowanie lokalu jest dużym wyzwaniem. Do tego dochodzi jeszcze szukanie lokatorów, a także kontakt z nimi, comiesięczne rozliczenia itp. Bardzo zajęte osoby muszą rozważyć ewentualną współpracę z pośrednikami.


Jak wybrać idealne mieszkanie pod wynajem?
Jeśli posiada się idealne warunki i możliwości do zakupu mieszkania na wynajem, należy dobrze przemyśleć, do jakiej grupy docelowej chce się trafić. Inne oczekiwania mają np. studenci, młode rodziny, seniorzy czy single. Dostosowując lokal do potrzeb potencjalnych odbiorców szybciej znajdzie się najemców. Ogromne znaczenie mają lokalizacja, metraż, a także układ pokoi i wyposażenie.
Współcześnie zdecydowanie najczęściej poszukiwanymi mieszkaniami na wynajem w Polsce są lokale o metrażu ok. 25-50 m2. Kawalerki powoli stają się mniej popularne, na rzecz nieruchomości dwu- i trzypokojowych. Nadal chętniej wybierane są mniejsze lokale – są bardziej ergonomiczne, tańsze w utrzymaniu, a także mniej kłopotliwe w sprzątaniu. Dzięki temu czynsz oraz opłaty za media są odczuwalnie niższe.
Oczywiście niezwykle ważna jest też lokalizacja mieszkania. W ostatnich latach najemcy stopniowo zaczynają rezygnować z centrum na rzecz spokojnych osiedli na obrzeżach miast. Najważniejsze, by miały dobre opcje dojazdowe i/lub połączenia komunikacji miejskiej. Cenione są także ciekawie zaaranżowane tereny (np. ze ścieżkami rowerowymi) oraz bliskie sąsiedztwo terenów zielonych.
Ogromne znaczenie ma również estetyka nieruchomości. Zdecydowanie najpopularniejsze jest nowe budownictwo. Trendy z ostatnich lat są wyraźnie związane z minimalizmem, surowymi, naturalnymi materiałami (drewno, kamień, szkło) oraz ciekawymi rozwiązaniami zwiększającymi ergonomię wnętrz. Preferowane są również wystroje w stylu industrialnym, loftowym – nowoczesne i stonowane.


Na jakich kwestiach warto jeszcze się skupić podczas zakupu lokalu na wynajem?
Przy zakupie lokalu na wynajem koniecznie trzeba na bieżąco monitorować budżet, tak by wydatki nie przekroczyły wyznaczonej granicy. Inwestycja tego typu wiąże się nie tylko z nabyciem nieruchomości, ale często też jej wykończeniem i urządzeniem. Czasami lepszym rozwiązaniem jest wybór mieszkania „pod klucz”, a w pewnych sytuacjach samodzielne przygotowanie lokalu deweloperskiego okazuje się bardziej opłacalną opcją.
Nieruchomość na wynajem powinna być gotowa do zamieszkania. Z tego względu należy do niej wstawić wszystkie niezbędne sprzęty AGD, a nawet RTV. Im lepiej wyposażony lokal, tym najemcy szybciej zwrócą na niego uwagę. Przy tym należy jednak wystrzegać się przesytu – urządzenia zajmują sporo miejsca, zużywają dużo energii, a także są podatne na awarie. Najlepiej zdecydować się na praktyczne, niezbędne minimum: lodówka, pralka, piekarnik, płyta grzewcza. Takie dodatki jak np. telewizor, mikrofalówka, zmywarka czy ekspres do kawy są pożądane, ale w przypadku osób, które są gotowe zapłacić nieco większy czynsz. Najważniejsze, by dostosować się do potrzeb przyszłych najemców i znaleźć osoby, które wzbudzają zaufanie.


Źródła:
https://goldenmark.com/pl/mysaver/na-co-zwrocic-uwage-kupujac-mieszkanie-pod-wynajem/
https://www.forbes.pl/opinie/nieruchomosci-trendy-na-rynku-najmu-2021/0d6r2pm
https://www.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/mieszkanie_2021_nowe_trendy_na_rynku_nieruchomosci,26117.html